X

انجام تست نوار عصب و عضله در کرج

09055566676 رزرو وقت
تست نوار عصب و عضله

نوار عصب و عضله چیست؟ از تست نوار عصب و عضله در چه بیماری هایی استفاده می شود؟ روش انجام تست نوار عصب و عضله چگونه است؟ انجام تست نوار عصب و عضله توسط دکتر الهه محقق منتظری در کرج

دکتر الهه محقق منتظری متخصص مغز و اعصاب
دکتر الهه محقق منتظری متخصص مغز و اعصاب

طرف قرار داد با بیمه های تکمیلی آتیه سازان حافظ، ایران، آسیا، البرز و نوین

در صورتی که دارای بیمه تکمیلی آتیه سازان حافظ، ایران، آسیا، البرز و همچنین بیمه نوین هستید، میتوانید بدون پرداخت هزینه تست نوار عصب خود را انجام دهید.

در صورتی که بیمه تکمیلی دیگری دارید، به شما فاکتور به همراه مهر پزشک داده می شود که میتوانید با مراجعه به دفاتر بیمه تکمیلی خود، هزینه ای که پرداخت کرده اید را به طور کامل دریافت کنید.

نوار عصب و عضله چیست و چرا استفاده می شود؟

برای تشخیص و پی بردن به نحوه عملکرد عصب های بدن نیاز به آزمایش و بررسی وجود دارد که از طریق نوار عصب و عضله امکان پذیر است. انتقال پیام ها بین مغز و دیگر اندام ها انواع مختلفی داشته و ممکن است بصورت حس لامسه، بویایی، درد، فشار و غیره باشد که از طریق عصب ها انجام می شود. اعصاب این پیام ها را بصورت امواج الکتریکی منتقل می کنند و در صورتی که اختلالی در انتقال پیام ها رخ دهد فرد در انجام حرکات و فعالیت های روزمره خود دچار مشکل خواهد شد. به روش هایی که جهت تست عملکرد عصب ها انجام می شود Electro-diagnostic testing یا الکترودیاگنوستیک می گویند.

نوار عصب و عضله چیست

نوار عصب و عضله چه کاری انجام می دهد؟

نوار عصب و عضله برای بررسی شدت، سرعت و شرایط امواج الکتریکی که در طول اعصاب جریان دارند استفاده می شود. در تست نوار عصب و نوار عضله برای دریافت موج حسی، عصب را در یک قسمت تحریک کرده و نتایج از روی پوست ثبت می شود. برای دریافت موج حرکتی نیز عصب در یک نقطه تحریک و سپس نتایج را از روی عضله ثبت می کنند.

انواع تست الکترودیاگنوستیک

در بررسی الکترودیاگنوستیک دو تست نوار عصب و نوار عضله انجام می شود

 • الکترومیوگرافی (Electro-myography) یا EMG که نوار عضله است.
 • مطالعه هدایت عصبی (Nerve conduction studies) یا NCS که نوار عصب است.

الکترودیاگنوستیک

چرا از نوار عصب و عضله استفاده می شود و مزیت آن چیست؟

پزشک متخصص برای تشخیص و انتخاب روش درمان بیماری از نوار عصب و عضله استفاده می کند. شایع ترین بیماری که متخصص برای درمان آن از نوار عصب و عضله استفاده می کند دیسک گردن و کمر درد است. در درمان بی حسی دست، سیاتیک، تاثیر دیابت بر اعصاب و ضربه به اندام ها نیز دکتر متخصص نیاز به تست های الکترودیاگنوستیک دارد. تست نوار عصب و عضله علاوه بر شدت آسیب، محل درگیری عصب ها را نیز مشخص کرده و کمک شایانی برای درمان بهتر به پزشک می کند. در برخی بیماری ها ممکن است تست نوار عصب و نوار عضله هر دو مورد نیاز باشند. نوار عصب و عضله می بایست توسط متخصص مغز و اعصاب انجام شود. دکتر الهه محقق منتظری متخصص مغز و اعصاب و ستون فقرات در تشخیص و درمان بیماری های مرتبط همراه شماست.

تست نوار عضب و عضله

روش انجام تست نوار عصب و عضله

تست نوار عصب و عضله از دو مرحله اصلی تشکیل می شود. در تست نوار عصب متخصص اعصاب را تحریک می کند و در تست نوار عضله سوزن هایی در قسمت های مختلف عضلات وارد شده و این تست بدون تزریق دارو انجام می شود. دستگاه نوار عصب و عضله از طریق الکترود و سوزن ها امواج الکتریکی را جمع آوری کرده و پس از تقویت آن ها را ثبت می کند. این تست ممکن است بین 45 دقیقه تا چند ساعت زمانبر باشد و به جهت جلوگیری از خستگی بیمار در برخی موارد طی چند جلسه انجام می شود.

الکترومیوگرافی یا نوار عضله

تست نوار عضله

این روش برای ارزیابی بیماری های متفاوتی که ناشی از فشار بر روی عصب است انجام می شود. در این تست یک الکترود سوزنی وارد عضله شده و فعالیت های الکتریکی ثبت می شود. بعد از وارد شدن سوزن به عضله از بیمار خواسته می شود تا عضله خود را در ابتدا بصرت کم و سپس با فشار بیش تر منقبض کند. در هر کدام از این حالت ها امواج الکتریکی متفاوتی ایجاد می شود و متخصص می تواند از امواج ثبت شده بر روی مانیتور و همچنین صدای موج های الکتریکی اطلاعات بدست آورد.

هدایت عصبی یا نوار عصب

نوار عصب

تست نوار عصب توسط متخصص مغز و اعصاب و یا فیزیوتراپ انجام می شود. در این تست سوزن هایی وارد پوست و عضلات شما می شوند و یا ممکن است از طریق قرار دادن چسب هایی بر روی پوست امواج الکتریکی اعصاب بررسی شود. سوزن ها و یا چسب وظیفه جمع آوری اطلاعات الکتریکی است.

آیا تست نوار عصب و عضله (EMG وNCV) دردناک است؟

تست نوار عصب و عضله بصورت کلی دردناک نیست و دردی بسیار خفیف دارد که ممکن است بسیاری از افراد متوجه آن نشوند. در مواردی که بیمار درد داشته باشد می تواند به پزشک اطلاع دهد تا پزشک روشی دیگری را امتحان کند و یا یافته های آزمایش را تا همان قسمتی که انجام شده است تحلیل کند چرا که ممکن است نیاز به ادامه تست نباشد. همچنین می توان قبل از شروع تست از داروهای آرام بخش و یا دیازپام با نظر پزشک استفاده کرد. 

مدت زمان انجام تست نوار عصب و عضله چقدر است؟

تست های نوار عصب و عضله با توجه به نوع آن ممکن است بین 45 دقیقه تا 2 ساعت زمان نیاز داشته باشد. در مواردی ممکن است بیش از 2 ساعت نیز زمانبر باشد. در صورتی که تست زمان زیادی نیاز داشته باشد ممکن است پزشک تست را طی چند مرحله انجام دهد.

مدت انجام تست نوار عصب و عضله

قبل از تست نوار عصب و عضله چه مواردی را رعایت کنیم؟

مواردی که می بایست قبل و درحین تست نوار عصب و عضله رعایت کنیم بصورت زیر است

 • قبل از انجام تست و مراجعه به پزشک استحمام نمایید
 • موهای زائد محل تست را بزدایید
 • از کرم، لوسیون و هر گونه مواد آرایشی در محل تست استفاده نکنید
 • پرونده پزشکی و آزمایشات قبلی خود را به همراه داشته باشید
 • قبل از تست دست ها و پاهای خود را گرم کنید
 • شی فلزی همراه نداشته باشید همراه انگشتر و گردنبند
 • موبایل و دستگاه های الکترونیکی خود را خاموش کنید
 • در صورتی که هر گونه بیماری قلبی دارید به پزشک خود اطلاع دهید
 • در صورتی که قبل از تست هر گونه دارویی استفاده کرده اید به پزشک خود اطلاع دهید
 • در صورتی که هر گونه بیماری عفونتی و یا ایدز دارید به پزشک خود اطلاع دهید

قبل از انجام تست نوار عصب و عضله چه کارهایی انجام دهیم

عوارض تست نوار عصب و عضله

بعد از انجام تست نوار عصب و عضله فرد ممکن است احساس درد و همچنین کبودی در محل تست داشته باشد که این مورد طی چند روز برطرف خواهد شد. در صورتی که درد شدید باشد می توانید از ماساژ یخ و یا مسکن کمک بگیرید. تنها عارضه ایی که این تست به همراه دارد خونریزی کم در حین تست و درد خفیف است.

انجام تست نوارعصب در مطب دکتر الهه محقق منتظری

دستگاه تست نوار عصب

انجام تست نوار عصبامتیاز شما به این مطلب چقدر است؟


ارسال نظر درباره این موضوع

Loading...
(اختیاری)
 • نیلوفر جدیدی

  سلام خانم دکتر وقت بخیر. میخواستم بدونم انجام تست نوار عصب چقدر طول میکشه و جوابش همان موقع آماده میشود؟

  • مدیر سایت

   زمان تقریبی گرفتن نوار عصب حدود 20 دقیقه می باشد. و جوابش همان موقع پرینت گرفته می شود

 • محمد رضا مهدوی
  با سلام. یک سوال داشتم. آیا انجام نوار عصب و عضله با بیمه تکمیلی هستش؟
  • مدیر سایت

   بعد از تست نوار عصب به شما فاکتور با مهر پزشک داده می شود و می توانید با مراجعه به شعبه بیمه تکمیلی خودتون مبلغ آن را دریافت کنید

 • هستی
  آدرستون کجاس
  • آدرس در پایین سایت قرار گرفته است.

تماس بگیرید